2015-ben harmadik alkalommal rendezi meg az MTVA és a Hagyományok Háza Magyarország kedvenc népművészeti tehetségkutatóját, a Fölszállott a pávát. A versenyt idén a legfiatalabbak körében rendezik meg a magyar néptánc és népzene kulturális sokszínűségének bemutatása és minél szélesebb körben való megismertetése érdekében. A magyar kultúra ezen értékeit azonban nem csupán a televíziós adások keretein belül ismerhetik meg, 2015-ben a verseny résztvevői ugyanis egy három előadásból álló sorozatban is megmutatják tehetségüket a budapesti Művészetek Palotája Bartók Béla Hangverseny termében.
A tehetségkutató versenyzői a következő programmal várják az érdeklődőket:
I. RÉGI STÍLUSÚ TÁNCAINK | 2015. december 6. 11 óra
Kör és lánctáncok
1. Havajgatás (Moldva) – Kacsó Hanga Borbála
2. Moldvai csángó körtáncok – Jászság Népi Együttes
3. Magyarbődi karikázó – Alba Régia Táncegyüttes
Fegyvertáncok maradványai
4. Felső-Tisza vidéki cigánybotoló – Sánta Gergő és Fundák Kristóf
5. Felső-Tisza vidéki pásztorbotoló – Berecz István
6. Hortobágyi pásztorbotoló – Majer Tamás
Ugrós táncok
7. Somogyi hosszifurugla – Dóra Áron
8. Somogyi kanásztánc és ugrós – Kaszai Lili és Fundák Kristóf
9. Mezőföldi táncok – Alba Regia Táncegyüttes
10. Mérai táncok – Jászság Népi Együttes
A középkor hangszerei
– Furulya – Dóra Áron
– Tekerőlant – Patonai Bátor
– Duda – Aprája Dudazenekar
Legényes táncok
12. Tápéi oláhos – Fundák Kristóf
13. Méhkeréki ardeleana – Móricz Bence
14. Inaktelki legényes – Sánta Gergő
15. Válaszúti sűrű magyar – Berecz István
16. Küküllő menti pontozó – Balogh Károly
A reneszánsz világa – Forgatós táncaink
17. Kozák Zsiga Magyarpalatkán (mezőségi népzene) – Góbé Zenekar
18. Magyarpalatkai táncok – Kaszai Lili és Fundák Kristóf
19. Szentiványi mulatság – Alba Regia Táncegyüttes
II. AZ ÚJ STÍLUSÚ TÁNCAINK – A DUNA- ÉS A TISZA VIDÉK TÁNCAI
2016. január 8. 11 óra
A verbunk és a csárdás
1. Doroszlói táncok – Cirkalom Táncegyüttes
Verbunkosok:
2. Bertóké verbunk (Halászi) – Majer Tamás
3. Gyimesi verbunk – Berecz István
4. Marossárpataki verbunk – Majer Tamás
5. Szatmári „magyar” verbunk – Németh Antal
6. Sárközi verbunk – Sándor Zsigmond
7. Horgosi dallamok – Csizmadia Anna és Fokos Zenekar
Dunai (Nyugati) dialektus
8. Kalocsai táncok – Busai Bori és Mahovics Tamás
9. Sárpilisi táncok – Herczeg Hajnalka és Hajdara Tamás
10. Rábaközi dudaimitáció – Zsikó Zsuzsa
11. Rábaközi táncok – Kaszai Lili és Fundák Kristóf
12. Mátyusföldi táncok – Cirkalom Táncegyüttes
Tiszai (Középső) dialektus
13. Szatmári táncok – Cifra Táncegyüttes
14. A magyar duda – Agócs Gergely hangszerbemutatója
15. Moholi dallamok – Csizmadia Anna és Fokos Zenekar
16. Dél-alföldi táncok – Kaszai Lili és Fundák Kristóf
17. Rimóci énekek – Haraszti ikrek
18. Rimóci lassú és friss csárdás – Herczeg Hajnalka és Hajdara Tamás
19. Szabolcsi hallgató és nyírségi pergetõk – Tintér Gabriella
20. Nagyecsedi táncok – Cifra Táncegyüttes
III. AZ ERDÉLYI (KELETI) TÁJEGYSÉG TÁNCAI | 2016. február 14. 11 óra
Gyimes
1. Gyimesi népdalok – Varga Veronika
2. Gondolatok a régiekről (Gyimesi tánczene) –
Zerkula Zenekar
3. Gyimesvölgyi dallamok – Vrencsár Anita és Vaszi Levente
4. Kostelekiek a bodegában – Szellő Néptáncegyüttes
5. A furulya – Agócs Gergely hangszerbemutatója
Székelyföld–Székelymezőség
6. Nyárádmenti népdalok – Kacsó Hanga Borbála
7. Székelyföldi cimbalom zene – Ürmös Sándor
8. Mezőkölpényi táncok – Szinvavölgyi Néptáncműhely
Mezőség
9. Magyarszováti furulyazene – Dóra Áron
10. Magyarszováti dallamok – Tintér Gabriella
11. Magyarpalatkai táncok – Szinvavölgyi Néptáncműhely
Küküllőmente
12. Szászcsávási muzsika – Szalonna és Bandája
13. Magyarszentbenedeki szegényes, pontozó és csárdás –
Balogh Károly
Kalotaszeg
14. Kalotaszegi hajnalik – Kacsó Hanga Borbála
15. Kalotaszegi legényes verseny
16. Kalotaszegi táncok – Szinvavölgyi Néptáncműhely
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.