Hajnal-táj: Népszerűbb a mangalica hús külföldön, mint hazánkban

A szeptember 11-i adás tartalmából.
 

– Lassan országos méretet ölt az afrikai sertéspestissel fertőzött terület, hiszen a vaddisznók vándorolnak és azok terjesztik ezt az állatokra végzetes vírust, de házi sertésekben és olyan nagyüzemi telepen ahol több ezer sertést tartanak és ahol a vírus megjelenése komoly gazdasági kárt okozhat, szerencsére még nem találkozott a hatóság. Elsőként egy érintett Heves megyei állattartót hallanak.

– Továbbra is népszerűbb a mangalica hús külföldön, mint hazánkban. A Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete nemrég kiadott egy közleményt, eszerint a hungarikumot Japánban fogyasztják a legszívesebben. A hazai tenyésztők a tőkehús 70 százalékát külföldön értékesítik, a termelt mennyiségnek csupán 30 százaléka marad Magyarországon, s bár az egyesület folyamatosan népszerűsíti a hazai mangalica fogyasztást, jelentős emelkedést nem várnak…

– A vadgasztronómia és a vadászati kultúra népszerűsítése volt az elsődleges célja a zalaegerszegi Vadpörkölt és Borfesztiválnak a múlt hétvégén. A szórakoztató programok mellett azonban szakmai rendezvényekkel próbálták felhívni – elsősorban a fiatalok figyelmét – a vadászat társadalmi, gazdasági hasznára…
– Szeptember elsejével kezdődik a golyó érett gímbika vadászata. A vámosatyai Vadásztársaságban a földeket művelők testi épségére is igyekeznek vigyázni figyelmeztető táblákkal. Persze mindig vannak másképpen gondolkodók…

– Strandok büféinél, teraszon ebédelve, vagy a szőlő szüret idején szinte már természetes hogy néhány darázs folyamatosan körül vesz minket. Mivel a csípésük cseppet sem kellemes, ráadásul sokan allergiások is a mérgükre, előbb-utóbb mindenki megtanulja hogyan kerülje el őket. De mi van, ha nem mi megyünk az ő életterükbe, hanem ők jönnek be csapatostul a miénkbe? A megoldás nem bonyolult, de akit érint általában jól megijed tőle…

– Az eredetileg megadott keretösszeghez képest, 12 milliárd helyett 36 milliárd forint jut az ökológiai gazdálkodás további támogatására Magyarországon. Ennek köszönhetően 50 százalékos területnövekedésre számítanak a szakemberek, így a 2017-ben mért 200 ezer hektár 300 ezerre nőhet. Ezzel megközelíthető a 2020-ra előirányzott 350 ezer hektáros nagyság…

IDE KATTINTVA a teljes adás visszahallgatható!

Hajnal-táj – Kossuth – szeptember 11., szerda, 5:00

Műsorvezető: Gergácz Anikó
Szerkesztő: Füredy Zsolt

Tovább a műsoroldalra >>>

Olvasson tovább